10 kwietnia 2009

ŚNIEŻKA 1602 m n.p.m.



Kościół Wang – drewniany ewangelicki jedyny poza północną Europą skandynawski kościół w stylu romańskim. Bardzo ładny obiekt do fotografowania.





Szlaki prowadzące na najwyższy szczyt Sudetów Śnieżkę 1603 m n.p.m. są atrakcyjne pod względem widokowym. Maszeruje się przyjemnie choć trzeba pamiętać o zmienności pogody.



Kotły Małego i Wielkiego Stawu to jedne z najbardziej urokliwych części wyprawy na Śnieżkę podążając szlakiem od zachodu rozpościerają się w dole bajkowe, tajemnicze krajobrazy, które robią wrażenie i sprawiają, że czujemy się, że jesteśmy w krainie duchów.








Przed samym wejściem na szczyt znajduje się Równia pod Śnieżką, której osobliwością są torfowiska. Mimo że miąższość torfu nie przekracza 2 m, torfowiska pochłonęły sporo ofiar. Samo podejście na Śnieżkę jest forsowne ale na pewno satysfakcjonujące. W razie burzy należy bezwzględnie zaniechać ataku na szczyt, a przy silnym wietrze zachować szczególną ostrożność.





Śnieżka to tzw. biegun polskiego zimna. To tutaj wzniesiono w 1899 roku obserwatorium meteorologiczne. Dziś znajdują się tutaj tzw. latające spodki czyli trzy budynki obserwatorium z czego jeden z nich na początku 2009 roku został uszkodzony przez nawały śniegu i jest wyłączony z eksploatacji. Będąc na Śnieżce nawet w pełni lata trzeba pamiętać o odpowiedniej ciepłej odzieży.












Schodząc z Śnieżki trzeba koniecznie zejść do Małego Stawu , gdzie w pobliżu znajduje się urokliwe schronisko Samotnia nawiązujące do tajemniczości tego miejsca. Ponad nim wznosi się Strzecha Akademicka jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach. Wyprawa na Śnieżkę to całodniowa wędrówka wyczerpująca ale warta zachodu. Polecamy wyruszyć z Karpacza i tutaj też powrócić szlakiem od drugiej strony. Widoki tutejsze są wspaniałe i niezapomniane...

Tekst: Robert Drabczyk