28 kwietnia 2008

GORC 1228m n.p.m.
















Gorc (1228m n.p.m.) jest jednym z najwyższych i najbardziej znanych szczytów w Gorcach. Jego zalesiona kopa, otoczona u podstawy malowniczymi halami, jest widoczna i z łatwością rozpoznawalna w panoramach.

Masyw Gorca stanowi zwornik dla kilku grzbietów: głównego - biegnącego z zachodu od strony Turbacza, odchodzącego na północ grzbietu Magurzycy, Kiczory i Wielkiego Wierchu, opadającego na wschód na przełęcz Wierch Młynne grzbietu Lelonka oraz dwóch grzbietów schodzących w dolinę Ochotnicy - Strzelowskiego i rozczłonkowanego na końcu grzbietu Piorunowca.

Na polanie Gorc Gorcowski, przy zielonym szlaku schodzącym w stronę Ochotnicy Dolnej, funkcjonuje w sezonie letnim baza namiotowa. Działa każdego lata od 1968 r. (z jednoroczną przerwą w stanie wojennym). Długo należała do krakowskiego oddziału Studenckiego Biura Podróży i Turystyki "Almatur", a obecnie do Oddziału Akademickiego PTTK z Krakowa. Tradycyjnie prowadzą ją przewodnicy z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich.

Od 1994 r. w ostatni weekend sierpnia na bazie pod Gorcem organizowany jest plenerowy festiwal (a bardziej spotkanie) piosenki turystycznej i nie tylko - zwany Gorc-stokiem. Występują tu znani i nieznani twórcy i wykonawcy (soliści i zespoły) piosenki turystycznej, poezji śpiewanej itp. Przez dwie noce na estradzie naturalnego mini-amfiteatru, zadaszonego specjalnie na ten cel skonstruowaną wiatą oraz przy ognisku rozbrzmiewają stare rajdowe przeboje, premierowe ballady o górach, życiu, przemijaniu i radości wędrowania. Ostatnimi laty Gorc-stok niezależnie od pogody gromadził ponad 200 osób publiczności i wykonawców. Dlatego na tę okazję trzeba się tam wybrać z własnym namiotem, ponieważ baza nie jest w stanie zapewnić noclegu dla takiej liczby chętnych.